Viešoji įstaiga Kelmės turizmo ir verslo informacijos centras

ARCHEOLOGIJOS PĖDSAKAIS

Parsisiųsti GPX
Trumpai apie maršrutą
150 km
20.5 val.
18
Maršruto danga
70% Asfaltas
15% Žvyrkelis
10% Miško kelias
5% Vienvėžis

Kelmės kraštas kviečia pažinti, atrasti ir pamėgti žinomiausias archeologines vietoves Kelmės rajone, kurių yra net aštuoniolika.

Pažintį su archeologiniais pėdsakais Kelmės rajone rekomenduojame pradėti nuo Tytuvėnų. Čia yra Bridvaišio piliakalnis įrengtas žemaičių genčių žemėse, šiauriniame Bridvaišio ežero krante esančioje kalvoje.

Kitas sustojimas galėtų būti išskirtinės formos Burbaičių piliakalnis. Pasak padavimo, Burbaičių piliakalnį senovėje supylęs milžinas, kuris ėjo per kraštą, pavargęs ir atsisėdęs pailsėti ant aukšto Kražantės kranto, jis nusiavė klumpę ir išpylė prisisėmusią žemę, o iš jos pasidariusi kalva, kuri dabar vadinama būtent Burbaičių piliakalnio vardu.

Pasižvalgę po šio piliakalnio panoramą, apsilankykite kitame rajono gamtos perle – Pustlaukio duobėje. Pustlaukio duobė - gilus lašo formos duburys, kurį vėlyvajame ledynmetyje išrausė nuo ledyno pakraščio stačiai krintantis ir sūkuriuotas vandens srautas. Duburyje užsilikęs ledo luistas reljefo formą dar labiau paryškino, o ištirpęs, pavirto gana giliu ežerėliu. Palyginti neseniai šis vandens telkinys virto pelke, čia dar yra likę keletas nedidelių akivarų.

Apžiūrėję Pustlaukio duobę, pavažiavę beveik kilometrą aptiksite ir kitą lankomą vietą – tai Gabriejolės piliakalnį, kuris yra Vainagių miške prie Gabriejolės kaimo. Piliakalnis įrengtas atskiroje kalvoje, aukštumos pakraštyje, Ilgos upelio dešiniajame krante. Piliakalnis datuojamas I tūkstantmečio pradžioje.

Kitas sustojimas galėtų būti Pašilėje. Čia jūs galėtumėte pamatyti gana įdomų, tiesiogine žodžio prasme gamtos paliktą pėdsaką – tai Pašilės akmenį su „Dievo pėda“. Tai mitologinis akmuo su pėdą primenančiu įdubimu, dar vadinamas Pono Dievo Grabu. Akmuo stūkso Pašilės miške, yra saugomas archeologijos paminklas.

Apžiūrėjus „Dievo pėdos“ akmenį siūlome nuvykti į Kražius, kuriuose yra legendomis apipintas Medžiokalnio piliakalnis, kuris taip pat laikomas botaniniu draustiniu. Šaltiniuose yra menamas šventasis ąžuolas – iš po kurio šaknų tryškęs šventas vanduo, netoli jo kūrenosi šventoji ugnis ir stovėjusi deivės Medeinės statula. Medžiokalnyje kasmet švenčiamos Joninės, deginami laužai, rengiami koncertai ir įvairūs kiti renginiai.

Šią kelionę po Kelmės rajono archeologinius objektus siūlome užbaigti ties daugeliui žinomu objektu – Kriaučiaus akmeniu, esančiu Vileikių kaime. Šis riedulys yra trečias pagal dydį Lietuvoje. Riedulio ilgis siekia 7,84 metrus, plotis - 7,65 m, aukštis - virš 4 m, didžiausia horizontali apimtis - 23,2 m.

Šiuo maršrutu nuvažiuosite 150 kilometrų ir pamatysite net 18 gamtos objektų.

Atsiliepimai

Komentuoti

Išmanioji programėlė apie Kelmę

Tai - interaktyvi, naujoviška, šiuolaikinių technologijų sprendimais pagrįsta mokymosi ir kultūros pažinimo priemonė skirta Lietuvos ir užsienio lankytojams pažinti mūsų krašte esančius reikšmingus ir unikalius kultūros paveldo objektus bei žymius žmones